Ako si správne vybrať výcvikový obojok

Elektrické výcvikové obojky môžu vášmu psovi pomôcť naučiť sa vhodné správanie, ktoré od nich očakávate a to čo najrýchlejšie. Toto zariadenie je tréningový nástroj na posilnenie správneho správania vášho psa alebo na druhej strane na úpravu nevhodného chovania.

 Dosah

Pri kúpe elektrického obojku je potrebné si zvážiť niekoľko aspektov. V prvom rade musíme urciť rozsah používania, čo znamená že na aký dosah potrebujete ten obojok. Zariadenia s menším dosahom sú určené na domáce použitie, výučbu. Profesionálne elektrické obojky s veľkým dosahom sa odporúčajú na lov, na seriózny tréning. 

Je dôležité si uvedomiť, že rozsah uvedený pri produkte je iba nominálny. To znamená že obojok vie dosiahnúť tento dosah iba pri optimálnych podmienok a pri rovnom teréne. Tento nominálny rozsah sa môže znížiť v lese alebo medzi domami. Všeobecne môžeme povedať že rozsah lacnejších výrobkov sa pri použití v teréne zníži asi 40-50%. Pri kvalitnejších zariadeniach tieto percentá sú nasl. 30-40%. 

Základné modely majú menovitý dosah 200-300 m a majú 3-4 základné funkcie. Tieto modely sa odporúčajú iba na jednoduchšie domáce použitie. Keď zvažujeme používať obojok v lese, v zalesnenom teréne, tak sa odporúča zvoliť obojok s väčším dosahom.  

Veľkosť

Po určení rozsahu musíme si uvedomiť že pre akého veľkého psa to kupujeme, musíme si vybrať taký model, ktorého prijímač zodpovedá veľkosti psa. Náš sortiment zahŕňa súpravy elektrických obojkov s malými prijímačmi pre veľmi malé psy, výrobky pre malých a stredných psov a zariadenia pre veľkých psov. 

Pri výbere musíme si zvážiť aj temperament, mentalitu psa. Keď náš pes je viac tvrdohlavý, tak sa mu oplatí vybrať jeden zo silnejších zariadení (napr. od značky SafeTra, DogTrace)

 

Vodeodolnosť

 Odolnosť voči vode je ďaľším dôležitým faktorom. Niektoré modely nie sú vôbec vodeodolné, zatiaľ čo ostatné sú odolné voči ďaždu a blatu alebo až vodotesné. Vodeodolné obojky vydržia aj dokonca slabší ďážď ale silnejší ďážď ale už ponorenie môže pokaziť ich funkčnosť. Úplne vodotesné súpravy už majú ponoriteľné prijímače. Tieto údaje sú vyznačené aj na produktovej stránke každého zariadenia. 

Vysielačka

 Podľa použitia vysielačky zaraďujeme ich do dvoch základných skupín:

  • Obsahuhe jedno centrálne tlačítko na všetky funkcie
  • Obsahuje samostatné tlačítka na všetky funkcie

Použitie vysielačov so samostatnými tlačítkami umožňuje ľahšie a rýchlejšie odosielanie korekcií, takže na správanie psa je možno okamžite reagovať, čo je dôležité v situáciách, keď je potrebné okamžite konať, aby sa pes zastavil.

Elektrické obojky majú v zásade 3 korekčné funkcie, ktorý je zvukový signál, vibrácia a elektrický impulz. Vibračné obojky ponúkajú iba 2 možnosti korekcie, zvukový signál a vibráciu. Tento typ zariadenia nemá elektrický impulz, a preto sa dá použiť v krajinách, kde nie je používanie elektrických obojkov povolené. Ak plánujete si kúpiť elektrický obojok, odporúča sa zvoliť elektrické impulzné zariadenie a neskôr sa môžete rozhodnúť, či túto funkciu použijete alebo nie, ale ak ju stále potrebujete, môžete ju používať.

Niektoré zariadenia ponúkajú okrem základných funkcií aj ďalšie možnosti nastavenia a korekcie, ako je napr. funkcia proti štekaniu (niektoré modely SafeTra), funkcia Booster (D-control, SportDog), LED osvetlenie prijímača (Petrainer 998DB, SafeTra MX1200 + Barklimiter), polohovanie, alarm

Funkcia Booster je ďalšou možnosťou korekcie. Prístroj má programovateľné tlačidlo, ktoré poskytuje korekciu o 2 úrovne vyššiu, ako je súčasná úroveň elektrického impulzu ihneď po stlačení tlačidla. To môže byť užitočné v prípadoch, keď je na nápravu psa náhle potrebná vyššia úroveň impulzu.

Polohovací zvukový signál je k dispozícii pri kombinácií elektrických modelov s beepermi. Viac informácií o zvukových signáloch a ich funkciách nájdete nižšie.

V závislosti od modelu existujú jeden, dva alebo tri obojkové systémy, čo znamená, že koľko prijímačov je možné naladiť na diaľkový ovládač. Niektoré modely môžu byť spárované viacerými (Petrainer, SafeTra, DogTrace).

Profesionálne vybavenie sa odporúča pre serióznych poľovníkov alebo pre profesionálnych trénerov, pretože bol špeciálne vyvinutý pre dlhodobé vážne použitie. Profesionálne zariadenia môžu byť jemnejšie vyladené, ponúkajú viac možností, nastavení a sú odolnejšie (Ipets, D-control professional, Sportdog, SafeTra)

 

Tu je niekoľko slov o beeperoch a o tom, ako fungujú. Beeperi nie sú elektrické obojky, ale môžu byť účinným doplnkom výcviku a vedenia vášho psa počas lovu. Tento beeper vám poskytuje informácie o mieste a o aktuálnom stave vášho psa, aj keď zviera nevidíte kvôli jeho vzdialenej alebo hustej vegetácii. Rôzne pípnutia naznačujú, že pes z nejakého dôvodu beží, kráča alebo sa zastavuje. Pre pípnutia je k dispozícii niekoľko možností, od typu zvuku po časový interval medzi jednotlivými pípnutiami. V prípade kombinovaných zariadení je možné pípnutie ovládať priamo pomocou diaľkového ovládača elektrického obojku, voliteľné zariadenia buď pracujú automaticky a nie je možné žiadne diaľkové ovládanie, alebo to môžeme zapnúť, toto je Garmin delta upland XC.

 

Dôsledné používanie elektrických výcvikových obojkov skracuje čas učenia v porovnaní s tréningom za odmenu alebo trestanie, takže môžeme rýchlejšie dosiahnuť požadované výsledky. Vďaka tomu môžeme z každého psa urobiť psa, na ktorého môžeme byť hrdí v každej situácii. Strávte veľa šťastných hodín so svojim dobrým a priateľským psom!